Днес своя 48-ми рожден ден празнува Едвин ван дер Сар. Вратарят започва своята професионална кариера през 1990г.

Днес своя 48-ми рожден ден празнува Едвин ван дер Сар. Вратарят започва своята професионална кариера през 1990г. в Аякс, като е част от „златното” поколение на амстердамския клуб от средата на 90-те. За 9 сезона с Аякс Ван дер Сар записва общо 312 мача, като през сезон 1997/98 вкарва и дузпа при разгромната победа на неговия тим срещу Де Граафшап с 8-1. Той печели 4 пъти Ередивизи, 3 пъти Купата на страната, 3 пъти Суперкупата на страната, Купата на УЕФА през 1992г. и Шампионската лига, Суперкупата на УЕФА и Междуконтиненталната купа през 1995г. През 1999г. Ван дер Сар решава да напусне Холандия и преминава в Ювентус. Периодът му на вратата на „старата госпожа” обаче е доста безславен и за 2 сезона с клуба той успява да спечели само турнира Интертото през 1999г. С идването на Джанлуиджи Буфон в Ювентус през лятото на 2001г. става ясно, че холандският страж няма да бъде първи избор на вратата на „бианконерите” през новия сезон. Ван дер Сар предприема изненадващ трансфер във Фулъм. След 4 сезона с лондончани вратарят напуска „котиджърс“ и преминава в Манчестър Юнайтед през 2005-та година. Там Ван дер Сар се радва на втория славен период в кариерата си, като печели редица трофеи с „червените дяволи” – 4 пъти Премиър лийг, Купата на лигата през 2006г., 3 пъти Къмюнити шийлд, Шампионската лига и Световното клубно първенство през 2008г. През сезон 2008-09 вратарят поставя световен рекорд за най-дълго време без допуснат гол в лигата (1311 минути). На 40 години и 205 дни той става най-възрастният футболист, печелил Премиър лийг. Ван дер Сар слага край на кариерата си през 2011-та година, въпреки че играе един мач за Ноордвайк през 2016-та. Той има 130 мача за националния отбор на Холандия, като дълго време е играчът с най-много срещи за страната, преди Уесли Снайдер да го задмине през 2017-та.